Türki elama asumine võib tunduda esmapilgul üsna ekstreemne idee, aga kas see on nii ka reaalsuses? Tegelikult on vastupidi…
Alljärgnev on mõeldud neile, kellel on tahtmine aastas vähemalt mõned kuud viibida heas ja tervislikus kliimas, kus kõik hinnad on soodsad, keskkond sõbralik ja turvaline ning samas lennuaeg sinna pole väsitavalt pikk.
Eestis puhkamisega on lood nagu nad on – suvel loodusse minnes tuleb imetleda võsa ja mõnd mudast veekogu, loota et vähemalt terve päev vihma ei saja ning toita pidevalt sääski ja parme.
Ja nagu sellest vähe oleks, muudel aastaaegadel on veel hullem – siis tunnevad end Eestis hästi ainult Tallinna loomaaias elavad jääkarud ja ilmselt ka mõni masohhistist inimene.
Ning keskmine eestlane elab kogu selle jama ja stressi keskel, lootes et asja teeb paremaks see kui käia kord-paar aastas nädalasel reisil kusagil normaalses elukeskkonnas, näiteks Türgis Alanyas.
Aga miks mitte mõelda hoopis niipidi:
Suurema osa ajast peaks viibima inimsõbralikus kliimas, looduses ja ühiskonnas ning ehk kord-paar aastas võiks käia lühikesel reisil mõnes ekstreemses kohas, näiteks Eestis.
Alanya on justkui puhkamiseks loodud – siin leidub lisaks ilusale loodusele, tervislikule kliimale ning soodsatele hindadele ka tegevust absoluutselt kõigile.
Lisaks on siin Vahemere äärse mõnusa kuurortlinna kohta äärmiselt soodne kinnisvara.
Kui rääkida konkreetsest rahanumbrist, millega siin kenasti üksi olles (mitte koonerdades) ära elab, juhul kui sul on oma korter, siis selleks on ca 100 eurot kuus.
Seal sees on eluasemekulud, söögile kuluv raha ning samuti igasugused ettenägematud kulud. Kui peres on 1+ inimest, siis on kulud ühe inimese kohta veel oluliselt väiksemad. Kõlab uskumatult, aga nii see on.
Mõned arvavad, et ehk on Eestis närbumise asemel hea mõte minna pensionipõlve veetma (või lihtsalt pikemaks ajaks puhkama) mõnda normaalse kliimaga Euroopa Liitu kuuluvasse maale, näiteks Hispaaniasse.
Nii arvajatel on õigus selles, et Eestisse jäämisega võrreldes on see kindlasti hea mõte, juba puhtalt kliima tõttu. Aga samas on Hispaanias kohanemine pehmelt öeldes keeruline.
Ka bürokraatia on Hispaanias kole ning veidigi normaalses kohas asuv elamisväärne kinnisvara mõttetult kallis.
Veel tasub teada, et seal pole kohalike suhtumine idaeurooplastest immigrantidesse tihtipeale just suurem asi, hästi pehmelt öeldes.
Negatiivne kohalike suhtumine ei ole seal tunnetatav turistina luurel käies. Nagu igalpool mujalgi turismipiirkondades, kogevad ka kõik Hispaanias viibivad turistid väga sõbralikku suhtumist igasugu teenindajate ja turistinänni müüjate poolt.
Aga kui sul on seal oma elamine, siis puutud kokku hoopis teistsuguste inimestega, kes enam ei näitle. Reaalsuses on idaeurooplane seal vaat et kõige madalam ühiskonnaklass.
Kui näiteks seal massiliselt elutsevad ja mitte töötavad araablased ning mustanahalised on kohalike silmis vaesed ja kaastunnet väärivad sõjapõgenikud, siis idaeurooplased on nende jaoks tüüpiliselt konkurendid tööturul, keda eriti ei sallita.
Hispaania ning selle alla kuuluvate Kanaari saarte puhul ei saa ka üle ega ümber seal lokkavast kuritegevusest.
Seal on varguste puhul tegemist sisuliselt tööstusharuga.
Levinud on ka vägivaldne kuritegevus, kusjuures eksisteerivad piirkonnad, kuhu valgetel (eriti naistel ja pimedal ajal) asja pole.
Kohalik politsei ei ilmuta aga araablaste ning mustanahaliste toimepandud kuritegudele reageerimisel tavaliselt entusiasmi, nende huvides on kuritegevuse statistika hoida nii madal kui võimalik.
Ainult vahest harva pääseb näiteks “igavese kevade saare” reaalset köögipoolt ajakirjandusse – LINK
Kokkuvõttes on Hispaanias (sh Kanaari saartel) hakkama saamine isegi keskmisest veidi nutikama ja ettevõtlikuma eestlase jaoks üsna raske.
Sellest küll ei räägita palju, aga tegelikult lõpeb enamuse sinna kolinud eestlaste avantüür sarnaselt J. A. Kiire Venemaa avantüüriga. Samas Eestisse tagasi jõudes hakatakse pea alati jutustama, et tagasi tuldi vabatahtlikult, sest tekkis suur koduigatsus vms.
Alanyas on kohalike suhtumine eestlastesse meeldiv. Ja ma ei pea kohalike all silmas mitte turistidele pugevaid ebasiiraid tegelasi, vaid tavainimesi.
Kui üritada kirjeldada tavatürklase suhtumist meisse, siis ilmselt kõige parem on mõelda sellele, et kuidas eestlased suhtuvad lääne inimestesse. Täpselt samasugune on keskmise türklase alateadlik suhtumine eurooplastesse.
Ja eestlane on nende jaoks eurooplane, mitte IDAeurooplane.
Kuritegevus puudub Alanyas praktiliselt täielikult. Ka kena napis riietuses ning ülemäära napsitanud naisterahvas võib siin öösel kogemata eksida ükskõik kuhu linnaossa, mitte midagi temaga ei juhtu.
Kui oled Eestis suutnud hakkama saada, siis siin tunned ennast nagu kala vees.
Eluaseme soetamisel ning pikemaajalisel riigis viibimisel tekkiv bürokraatia on lapsemäng võrreldes näiteks Hispaania vastava bürokraatiaga.
Pensionipõlve veetmiseks on Alanya, eriti selle parim äärelinn Mahmutlar lihtsalt paradiis.
Mõnda normaalse kliima ja ilusa loodusega EL maale (nt Hispaania) kolimisel tundub esialgu pealiskaudselt vaadatuna Türki kolimise ees olevat 3 suurt eelist:
1. Pole vaja iga paari aasta järel tegeleda elamisloa saamisega.
2. Türgis on kultuurilised erinevused ja teine religioon.
3. Euroopa liit tundub kuidagi kindlam ja turvalisem.
Kui aga lähemalt vaadata, siis paraku pole ükski neist argumentidest tõsiseltvõetav.
1. Aastase elamisloa tegemine maksab umbes 200 eurot, sinna lisandub ravikindlustuse maksumus. Elamisluba saab teha ka kaheks aastaks jutti, maksumus suht sama.
Elamisloa saamine käib lihtsalt ja muutub iga aastaga järjest lihtsamaks. NB! Elamisloa saavad nüüd ainult siin õiges piirkonnas kinnisvara omavad välismaalased, need kes elavad rendipinnal seda ei saa.
2. Kultuurilised erinevused pole eestlase seisukohalt vaadelduna Türgis rohkem ega vähem veidrad kui näiteks Hispaanias. Kohalikega suheldes on eestlasel Türgis võrreldes eelnimetatud riigiga lihtsam – siin pole ta kohalike jaoks mitte idaeurooplane vaid lihtsalt eurooplane.
Keskmisele türklasele pole religioon märkimisväärselt olulisem kui keskmisele eestlasele, kedagi siin ei huvita mis usku oled.
Türklased on üsna mõnus, intelligentne ja huumorit armastav rahvas, aga kui ikka puudub igasugune huvi siin elades nendega sotsialiseeruda, siis see on täiesti tehtav. Siin elab piisavalt eestlasi ja teisi eurooplasi.
3. Mis puutub turvalisusse, siis Alanya piirkond on alati olnud turvaline, ning võid olla kindel et nii on ka edaspidi.
Türgi ise on äärmiselt suur maa ja mingid hõõrumised ja paugutamised on kusagil alati olnud. Samas turism on sellele riigile eluliselt vajalik sissetulekuallikas ja sellega seoses hoitakse Alanya suguseid piirkondi erilise hoolega.
Samas kui rääkida “turvalisest” Euroopa Liidust..
Üks asi on see, et seal märatsetakse ja paugutatakse siin-seal pidevalt ning see trend ei näita vaibumise märke.
Samas kui asja laiema pilguga vaadata, siis statistiliselt on oht terrori läbi hukka saada oluliselt väiksem kui olmeõnnetuse läbi. Nii Euroopas kui Türgis.
Fraasi “turvaline Euroopa Liit” muudab naeruväärseks hoopis tõsiasi, et seda moodustist pole enam kauaks.
Aga mis saab peale EL lõppu nendest eestlastest, kes on oma elu rajanud nt Hispaaniasse? Midagi roosilist sealt ilmselt ei tule, eriti arvestades asjaolusid, et üldine elujärg läheb seal vääramatu jõuga allapoole ning võimul on pidevalt roosat udu ajavad valitsused..
Vastused tihti esinevatele küsimustele:
K: Kuidas on viisadega, kui kaua ma saan Türgis viibida viisavabalt?
V: Korraga saab kohapeal viisavabalt viibida kuni 3 kuud.
Samas kui sõda millalgi Eestisse peaks jõudma, siis kvalifitseeruvad Eesti kodanikud koheselt ümber tähtajatu elamisloa omanikeks, nagu seda on hetkel Ukraina kodanikud.
K: Kui tahan Türgis viibida kauem kui 3 kuud korraga, mis ma siis tegema pean?
V: Selleks on vajalik elamisluba, mille saamiseks omakorda on vaja omada Türgis kinnisvara õiges piirkonnas. Elamisloa taotlemine iseseisvalt on piisavalt tülikas, parem on lasta end asjatundjal aidata. Kui oled ostnud korteri Alanyas meie kinnisvarabüroost (Ceren Invest) siis võid olla kindel, et peale korteri ostmist ei unustata sind ära vaid saad alati ja igas küsimuses korralikku järelteenindust, seda ka elamisloa asjus.
K: Paljudes riikides, nt. Tais ei saagi välismaalane enda nimele korterit osta, pead selle ostma kellegi kohaliku nimele, millega kaasneb suur oht nii rahast kui korterist ilma jääda. Kuidas on lood Türgis, kas ma siin ikka saan olla korteri ja sellega koos mõttelise osa kortermaja aluse maa omanik?
V: Türgis on selles mõttes kõik nagu Eestis – saad osta korteri oma nimele ja peale tehingu kinnisturegistris vormistamist oledki nii korteri kui ka mõttelise osa kortermaja aluse maa omanik. Mingeid eraldi tasusid välismaalastele Türgis korteri ostmisel ega hiljem selle omamisel ei lisandu, st. pole vahet kas korteri ostab kohalik türklane või eestlane, riigilõivud on samasugused.
K: Tahan kolida Alanyasse pensionipõlve veetma, kliimapagulasena talvituma, lihtsalt elama-töötama või hankida siia tagavara-pelgupaika, ning mul on ka majanduslik võimekus elamispinna soetamiseks. Millest peaks alustama?
V: Alustada võiks sellest, et võtad minuga ühendust ja räägime – niimoodi oskan just sulle kõige paremini sobiva edasise tegutsemise kava kokku panna.
K: Tahan soetada korterit Alanyasse, aga finantsilist võimekust mul selleks hetkel pole. Millest peaksin alustama sellisel juhul?
V: Võiksid alustada omale elamispinna soetamise võimekuse tekitamisega, nt müü oma Eestis kasutuna seisev kinnisvara vms. Kui see tehtud, siis võta minuga ühendust. Räägime ja selgitame välja sinu vajadused ja võimalused. Ja nende põhjal paneme kokku edasise tegutsemiskava.
Ma töötan Alanya lahedaimas kinnisvarabüroos Ceren Invest ja võid olla kindel, et see on firma kellel on hetke linna parimad pakkumised just sinu vajadusi ja võimalusi arvestades.
Meie objektide valik on kordades suurem kui keskmisel kohalikul kinnisvarafirmal, samas hoiame hinnad nii madalal kui võimalik.
K: Kas Türgi pankadest saab korteri ostuks raha laenata kui on olemas Eestis kindel sissetulek.
V: Jah, aga intressid on väga kõrged, lühidalt öeldes unusta see.
K: Kas Eesti pangad laenavad välismaale kinnisvara ostmiseks raha?
V: Ei. Kui endal piisavalt finantsi olemas pole, et siia korterit osta, siis võib kaaluda Eesti pankadest kinnisvaralaenude asemel teisi laenutooteid, nagu väikelaen jms. Teine variant on realiseerida oma Eestis asuv kinnisvara.
K: Kas Alanyas korteri ostul ja hiljem siin puhates / pensionipõlve veetes omades annab mingi eelise Türgi keele oskamine?
V: Ei. Korteri ostul teeb kogu türgikeelse asjaajamise sinu eest ära maakler, kogu protsessi kestel tehakse kõik asjad sulle arusaadavaks sulle arusaadavas keeles. Ka hiljem igapäevaelus ei anna kohaliku keele oskamine tegelikult mitte mingit eelist, kõik vajalikud asjad saab siin aetud inglise või vene keeles. Kui sul on hirmus igav ja midagi targemat teha ei ole, siis võid ju ära õppida mõned peamised viisakusväljendid, aga reaalsuses pole ka sellest mingit tolku – ei turul ega poodides ei saa sa tänu sellele, et kohalikule müügimehele oma keeleoskust demonstreerid, mitte midagi odavamalt. Pigem vastupidi – müügimees näeb, et see turist üritab kõigest väest muljet avaldada (st. ilmselt on ta üsna lihtsameelne ning enesekindluse probleemidega) ja teda saab kenasti lollitada.
K: Plaanin Alanyasse kolida ning siin mõnes kohalikus firmas tööle asuda või ettevõtlusega tegelema hakata, kas sellisel juhul on kohaliku keele oskus vajalik?
V: Jah.
K: Mul on selline ja selline haridus ja olen töötanud sellistel ja sellistel ametikohtadel, mis on minu võimalused siin tööle saada?
V: Vabandan ette, aga see vastus mis nüüd tuleb ei ole ehk see mida kuulda tahaksid, aga see-eest on ta üdini aus:
Lihttööde puhul (nt. teenindus, koristus, ehitus jms) unusta see mõte. Mõned ebaausad kinnisvarabürood küll võivad sulle selle kohapealt igasugu kägu ajada. Nt. väita et kuna siin on palju rikkaid euroopa/vene korteriomanikke, kes ise oma kortereid koristada ei viitsi, ning samas pole türklastest koristajate töö kvaliteediga rahul ja soovivad eurooplasest koristajaid. Aga see on jamps, mille eesmärgiks on lihtsalt rääkida seda mida sa kuulda soovid.
Reaalne olukord on siin selline, et iga lihttöölise ametikohale on vähemalt 10 kohalikku kandidaati, kes on nõus tööd tegema meie mõistes sandikopikate eest, kuna see on ainus viis peret toita. Ja keegi neist ei saa endale lubada lohakalt töötamist, kuna see tähendaks töö kaotust / tema pere vaesumist, samas kui koristusfirmal on tema asemele uus (ning rohkem pingutav) töötaja leitud vähem kui 10 minutiga.
Kui sa ei ole just tipptasemel tarkvaraarendaja (kes muuhulgas valdab vabalt kohalikku keelt), siis võiksid kaaluda hoopis sellist rahateenimise viisi:
Viibi Türgis ainult talveperioodil kui Eestis on kõige vastikumad ilmastikuolud, ning kevadest sügiseni rendi oma Alanyas asuv korter välja. Kuigi siinsed rendihinnad on nagunii mõnusalt (üürileandja vaatepunktist) kõrged, siis kevadest sügiseni on nad ikka uskumatult head tootlust pakkuvad. Meie firma leiab sulle rentnikud, tegeleb nende- ja korteri jooksvate asjadega ning sina elad teenitud rahast ära nii Eestis veedetud ajal kui talveperioodil Türgis. NB! See variant töötab kui sul on siin korralik korter uues või uuemapoolses majas.
K: Kas Alanyas on palju venelasi, kelle elukombed ja suhtumine kuidagi häirida võiks?
V: Viimasel ajal on Türgi ja Vene valitsuste läbisaamine olnud pehmelt öeldes kehva. Sellega seoses tekitati 2023 aastal venelastele Türgis elamiseks ebasoodsad viisatingimused. Seetõttu venelased müüvad üsna massiliselt oma Türgis asuvat kinnisvara, mis on kinnisvara hinnad alla toonud. Ja mis omakorda on ainult hea eurooplastele, sh meile. Venelasi elab siin praegu kordades vähem kui nt soomlasi või sakslasi. Kõik kohapeal Alanya piirkonnas elavad eestlased võivad kinnitada, et mingit muret nendega ei ole. Kuna Türgi on võtnud venelaste suhtes üsna karmi joone, siis need vähesed allesjäänud käivad ikka väga mööda nööri. Sest teavad, et kui keegi nende peale lärmamise vms asja pärast kaebama peaks, siis kohale saabunud sandarmid pikka juttu ei tee – korda rikkunud venelane deporteeritakse koheselt ning ta saab 10a sissesõidu keelu. Seda ka hoolimata sellest, et tal on kohapeal kinnisvara.
K: Ajakirjandusest käib aegajalt läbi, et Türgis esineb mõnikord maavärinaid. Kas maavärinaid tuleb vahest ette ka Alanya piirkonnas?
V: Türgi on väga suur maa, osa sellest asub tektooniliselt aktiivsetes piirkondades ning neis piirkondades esineb ka maavärinaid, mõnikord isegi väga tõsiseid. Alanya asub tektooniliselt passiivses piirkonnas ja siin pole kunagi ühtegi suuremat (loe: purustuste ja ohvritega) maavärinat olnud.
K: Kuidas on Türgis olukord ravikindlustusega?
V: Ravikindlustus on siin meeldivalt odav, samal ajal meditsiinisüsteem maailmatasemel ning oluliselt lühemate ooteaegadega kui Eestis.
Ravikindlustuse hind sõltub inimese vanusest. Näiteks mina olen 2024 seisuga 47a vana ja minu aastane ravikindlustus maksis tugevalt alla saja euro. See ei ole just kallis aastase ravikindlustuse eest, eriti veel tõeliselt heal tasemel meditsiinisüsteemiga riigis. Meie firma aitab oma klientidel alati hankida kohaliku soodsa ning tõhusa ravikindlustuse, mingit teenustasu me selle eest ei küsi.
Veel mõned faktid Alanya kohta:
Siin on oluliselt tervislikum elada kui Eestis. Sellele aitavad kaasa nii kohalik toit kui kliima. Veel väärib märkimist, et alkoholi tarbimine väheneb siin sujuvalt vähemalt suurusjärgu võrra, võrreldes sellega palju Eestis tarbisid.
Oma Eestis asuva korteri müügist saadud rahaga saad siin osta parema korteri. 2024 aastal on Eestis kinnisvara küll veidi odavnenud, kuid siiski jätkuvalt ülehinnatud, st sul on viimane võimalus oma kodumaise kinnisvara eest veidralt palju raha saada. Samal ajal Alanyas (loe: mõnusa elukeskkonnaga perspektiivikas ja alati turvalises kuurortlinnas) on kinnisvara hinnad (veel) mõistlikud.
Kui oled pensionär, siis selle pensioniga mis iga kuu su arvele laekub, elad siin väga kenasti ära. Jääb ka päris palju üle.
Apteekides on olemas kõik ravimid, seejuures oluliselt soodsamalt kui Eestis. Vajalikke retsepte saab lihtsalt ja soodsalt hankida kohalikest kliinikutest.
Alanya on turvaline elukeskkond ka pikemas perspektiivis, erinevalt näiteks Eestist.
Türgi on sekulaarne riik ja igaüks usub mida tahab, mitte kedagi teise tõekspidamised ei häiri.
Siin on omapärasid ja veidrusi. Ka selliseid mis mõnikord häirivad. Aga kui asja kõrvalseisja pilguga vaadata, siis tegelikult on siin kõiksugu häirivaid nähtusi ikkagi oluliselt vähem kui Eestis ja Euroopa Liidus tervikuna.
Keelebarjääri ei tasuks mingil juhul peljata. Isegi siis kui võõrkeelte oskused on väga napid. Siin saab sellegi poolest alati hakkama. Türklased on väga sõbralikud, abivalmid ja mõistvad. Lisaks on näiteks Mahmutlari linnaosas enamus kortermajade puhul ca pooled elanikud eurooplased.
Tahaksid veeta talved soodsas ning kenas kohas Vahemere ääres?
Oled mõelnud pensionipõlve veetmisest tervisliku kliimaga paigas?
Mõtled raha paigutamisest kinnisvarasse, mis asub perspektiivikas kohas ning sealt ka korralikku renditulu saada?
Oled aru saanud, et ebakindla geopoliitilise tuleviku tõttu võiks omada tagavara-pelgupaika mõnes turvalises paigas?
Meie kinnisvarabüroo teeb koostööd kõigi arendajatega Alanyas, suudame leida kliendile alati just seda mida vaja mõistliku hinnaga.
Meil on ka parim valik järelturu kortereid Alanyas.
Kõikide korterite ja villade puhul kehtib parima hinna garantii.
Kvaliteetne järelteenindus – igat klienti aitame peale korteri soetamist alati KÕIGES, olgu selleks elamisloa saamine, mööbli hankimine või ka näiteks soodsaimasse kalastustarvete poodi juhatamine.
Me ei küsi kliendilt teenustasu.
EESTIKEELNE ASJAAJAMINE LÄBI KOGU KINNISVARA OSTUPROTSESSI!
+372 511 2599 urmas@alanya.ee